سحر بلبل حکایت با صبا کرد: ساعتی در خانه گوته

یادداشت‌ها و برداشت‌هایی از سفر فرانکفورت (۲)
سحر بلبل حکایت با صبا کرد: ساعتی در خانه گوته

فرانکفورت شهر موزه‌ها است. ۲۹ موزه دارد، مانند موزه هنر معاصر، موزه عکاسی، موزه فیلم، موزه کودکان، و موزه کاریکاتور. اما یکی از معروف‌ترین موزه‌ها که در مرکز شهر است، موزه خانه گوته است. هرچه باشد، یوهانس ولفگانگ گوته (۱۷۴۹-۱۸۳۲) افتخار این شهر است. گفتنی است که در آلمان امروز دو شهر به نام فرانکفورت داریم و باید حتماً نامل کامل این شهر را گفت تا از آن یکی متمایز شود. این فرانکفورت معروف که دانشگاه گوته نیز در آن قرار دارد به فرانکفورت کنار رود مَین (Frankfurt am Main) معروف است و با فرانکفورت کنار رود اُودر (Frankfurt an der Oder, or Frankfurt Oder) فرق دارد. به هرحال فرانکفورت پرجمعیت و پرموزه همین فرانکفورت کنار رود مَین است که خیلی پر آب و شاداب است. خلاصه یکی فرانکفورت پایین دست رود اُودر است و دیگری کنار رود مَین. ظاهراً این جا هم تقسیمات بالارودی و پایین‌رودی جریان داشته است. برگردیم به موزه گوته.

متن کامل را اینجا بخوانید.

یک دیدگاه 4 در “سحر بلبل حکایت با صبا کرد: ساعتی در خانه گوته

 1. درود به شما
  نقاشیهای یوسف و زلیخا کار خود گوته است؟
  در همان دیوانش بخش شورانگیزی هست با نام «زلیخانامه» که درواقع همان گفتگوهای گوته با واپسین معشوقه اش است.

  1. با سلام وتحیت
   کاش پاسخ شما را در آستین داشتم. گوته خودش نقاشی هایی میکرد و نمونه هایی از آنها را در آن خانه گذاشته بودند. اما این نقاشی ها آن قدر پخته بودند که الان بعید می دانم بشود به گوته نسبت داد. مگر آن که بگویید گوته را دست کم نگیر. اگر دوباره گذرم به ان سمت افتاد، برای یافتن پاسخ پرسش شما هم که شده است حتما دوباره به خانه گوته سری خواهم زد.
   سرفراز باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *