حق همسایگی و دیدار با حیوانات

یادداشت‌ها و برداشت‌هایی از سفر فرانکفورت (۴)
حق همسایگی و دیدار با حیوانات
سید حسن اسلامی

باغ وحشی در فرانکفورت – سید حسن اسلامی

آخرین باری که باغ وحش رفتم، حدود ۲۰ سال قبل بود و چنان صحنه‌های نفرت‌بار و رقت‌انگیزی دیدم که برای همیشه از دیدن باغ وحش سیر شدم. دیدن شیرهای از رمق افتاده و نومید با چشمانی بی‌فروغ که در قفس‌های تنگ و بویناک نگهداری می‌شدند، نه تنها لذت‌بخش نبود که آدم را از آدم بودن خودش شرمنده می‌کرد. از آن رقت‌انگیزتر، دیدن مسئول باغ وحش بود که خودش زمانی یلی بود و، طبق ادعایی، دهان شیر را پاره می‌کرد، اما مانند شیران پیر گوشه‌ای لمیده بود و به‌سختی مگس‌ها را از خودش می‌راند. به یاد دیالکتیک خدایگان و بنده هگل افتادم. در این فرآیند، سرنوشت حیوان اسیر و آدم اسیرکننده یکی است و هر دو از هویت خود دور می‌شوند. انسانی که همه زندگی‌اش و هویتش به گرفتن شلاقی در دست و رام کردن حیوانی خلاصه شد، پس از مدتی اسیر همان شلاق و حیوان می‌شود و با حذف شلاق و حیوان، خودش نابود می‌گردد. بگذریم.

با این حال، چون تجربه دیدن باغ‌های وحش اروپایی را نداشتم، می‌خواستم ببینم که این جا اوضاع چگونه است و با حیوانات چگونه رفتار می‌شود. ۱۰ یورو بابت بلیط پرداختم و میان شلوغی تعطیلی آخر هفته بُر خوردم میان جمعیت.

متن کامل را ایجا بخوانید.

یک دیدگاه 6 در “حق همسایگی و دیدار با حیوانات

 1. سلام
  دردناک بود. کاش عکسی از پنگوئنهای معصوم هم میگذاشتید.
  تصور کنید روزی حیوانات بر انسانها حکومت کنند. ما را به قفسهای شیشه ای بیاندازند و…

  1. بله. کاملا دردناک بود. تصاویر زیاد بودند و کیفیت برخی از جمله عکسهای پنگوئنها پایین بود. فیلم سینمایی سیاره میمونها، به خوبی این وضع را نشان میدهد که چگونه انسانها اسیر میمونها میشوند و با انها همان گونه رفتار میشود که خودشان با حیوانات رفتار میکنند.

 2. با سلام مجدد
  پرسشی برام مطرح شد. تاکنون از سوی فعالان و دوستداران محیط زیست برای برچیدن باغ وحشها اقدامی جدی صورت گرفته؟ واقعا چه چیز باغ وحش تماشایی است؟ جایی که رفتارهای طبیعی حیوانات را هم نمیشود دید. بنظرم آنچه برای آدمها لذتبخش است صرفا نمایش قدرت است؛ قدرت به بند کشیدن حیوانات معصوم و بی پناه و بی دفاع.

  1. با درود به شما
   بله نکته خوبی است. تلاشهایی صورت گرفته است. بد نیست بدانید در برخی شهرهای ایران، اگر اشتباه نکنم از جمله مشهد، اصفهان، و قم، سیرکها را راه نمیدهند. البته این کافی نیست و باید اصل باغ وحش برچیده شود

  1. قم و مشهد ممکن است. اما ظاهرا برخی شهرها متاثر از رفتار وحشیانه با حیوانات است که این سیاست را در پیش گرفته اند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *