دغدغه‌های زیست‌محیطی در عاشورای حسینی

دغدغه‌های زیست‌محیطی در عاشورای حسینی – عکس از سید حسن اسلامی

در دهه محرم امسال، شاهد ورود عنصر تازه‌ای در تبلیغات عاشورایی هستیم، یا دست کم من برای اولین بار شاهد آن هستم. برخی پلاکاردها عزاداران به شکل غیر مستقیم به حفظ و گسترش بهداشت شهری و توجه به محیط زیست دعوت می‌کنند. این آغاز مبارکی است که امید می‌رود همرا با شدت یافتن مسائل زیست‌محیطی به‌شکلی حساب‌شده و سنجیده پیش برود و سواد زیست‌محیطی را به شهروندان و به خصوص عزاداران حسینی تعلیم دهد. 

دغدغه‌های زیست‌محیطی در عاشورای حسینی – عکس از سید حسن اسلامی

کی از مشکلات عزاداری‌های رایج، معمولاً این است که عزاداران تصور می‌کنند، چون در حال عزاداری برای سالار شهیدان هستند، و به تعبیر مرحوم مطهری، فکر می‌کنند تشکیلات حسینی حساب و کتاب خاص خود را دارد، مجازند هر کاری بکنند و آداب و  قوانین رایج و ساده‌ترین اصول بهداشتی را نادیده بگیرند. برای مثال، یک هیئت تصمیم می‌گیرد که به رهگذران شربت بدهد و برای این کار کنار خیابان دکه می‌زند و جوانانی برای توزیع شربت میان خیابان می‌آیند. این کار برای ثواب صورت می‌گیرد، اما عملاً با کباب شدن برخی رانندگان، بسته شدن خیابان، آلودگی صوتی، مصرف بی‌رویه بنزین، آلوده شدن هوا، و محیط زیست همراه می‌شود. راهبندان‌های مصنوعی و قابل مدیریت و پرهیز، و لیوان‌های یک بار مصرف که چهره خیابان‌ها را زشت می‌کند، نمونه‌هایی از این رفتارهای نامسئولانه است.
  اما در پاره‌ای از پلاکاردهای امسال، شهرداری ابتکار خوبی به خرج داده و گاه ثواب عزاداری را با بهداشت شهری گره زده و آن را مضاعف کرده و گاه رعایت بهداشت را مفروض گرفته و پیشاپیش از عزاداران بابت این کار سپاسگزاری کرده است. امید که این پلاکاردها گام‌های آغازینی باشد در جهت گسترش سواد زیست‌محیطی و رعایت آداب و هنجار و حقوق همه شهروندان.
این عکسها را با گوشی و از داخل خودرو گرفته‌ام. شاید کیفیت خوبی نداشته باشند، اما مطلب را خوب منتقل می‌کنند.
(لینک کوتاه به این مطلب: http://hassaneslami.com/?p=469)

یک دیدگاه 6 در “دغدغه‌های زیست‌محیطی در عاشورای حسینی

 1. سلام استاد؛ وقت بخیر
  خیلی وقت بود اینجا نیامده بودم!
  من که در اوقاتی خاص مثل محرم، پلاکاردی با این مضمون ندیده بودم. چقدر جایش خالی بود. امیدوارم این در جای خود مؤثر باشد ولی منحصر در این نمونه ها نباشد، در منبرها هم تذکر دهند.

  1. درود به شما. حضورتان مایه خشنودی است. خوب شما هم به نوبه خود در منبرهای زیست محیطی تذکر دهید و به گسترش این نگاه یاری کنید.
   شاکام باشید

 2. استاد سلام، برخی سایت ها پوسترهایی با عنوان زیر، گذاشتند، دیدنش خالی از لطف نیست
  «لطفا ظروف یک بار مصرف رو داخل سطل زباله بیندازید! رفتگر محله جزء لشکریان یزید نبود!»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *